Cyklotymia czyli subdepresja i hipomania

 

Obecnie psychiatria zna wiele zaburzeń psychicznych. Niestety większość z nich pozostaje nadal nierozpoznanych, a ludzie, którzy cierpią na takie zaburzenia, nawet o tym nie wiedzą, więc ich życie jest ciągłą walką. To może prowadzić do rozpaczy i rozwinięcia się ciężkich zaburzeń psychicznych, które są trudne w leczeniu.

Terapia pomocna w przypadku stwierdzenia cyklotymii

psychoterapeuta krakówJednym z rzadziej rozpoznawanych zaburzeń psychicznych jest cyklotymia. Jest to zaburzenie afektywne, czyli ściśle związane z emocjami człowieka. Dochodzi tutaj do ciągłego wahania nastroju. Przez jakiś czas osoba chora ma obniżony nastrój, który pojawia się w postaci subdepresji, a innym razie osoba z zaburzeniem wpada w hipomanię i ma bardzo wiele pomysłów, energii (co wcale nie jest niczym pozytywnym, bo taka osoba często podejmuje pochopne decyzje, gdyż jest bardzo pewna siebie). Objawy te pojawiają się zamiennie i zazwyczaj nie mają żadnego związku z tym, co obecnie dzieje się w życiu chorego. Każdy psychoterapeuta kraków może poradzić sobie z takimi zaburzeniami jak cyklotymia, jeśli nie rozwinęły się one jeszcze w cięższą postać choroby. Oprócz psychoterapii stosuje się tutaj leczenie farmakologiczne – najczęściej stabilizatory nastroju. Należy różnicować cyklotymię z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. W tym drugim epizody depresji są bardzo silne, a mania jest od razu zauważalna. Subdepresja jest lżejszym schorzeniem, które wcale nie wyklucza osoby chorej z normalnego życia.

Po prostu nie ma ona dobrego nastroju i utrzymuje się to przez dłuższy czas. Później z dnia na dzień taka osoba zaczyna wierzyć we własne możliwości, wpada w hipomanię, czyli znacznie łagodniejszy typ manii. Psychiatra na pewno skieruje taką osobę na profesjonalną terapię, która musi być prowadzona przez wykwalifikowanego psychoterapeutę.