Jakie zalety posiada osuszacz adsorpcyjny?

Popularny osuszacz adsorpcyjny to bardzo wydajne, energooszczędne urządzenie klimatyzacyjne, które pochłania wilgoć z powietrza. Nie wymagają kondensatu, są ciche i regulują odzysk ciepła. Osuszacze adsorpcyjne są energooszczędne i oferują szereg opcji. Urządzenia te są często łączone ze specjalnymi systemami ogrzewania/chłodzenia.  Każda jednostka oferuje wydajność osuszania od 120 do 400 m3/h.

Osuszacze adsorpcyjne są energooszczędne

przemysłowy adsorpcyjny osuszacz powietrzaTypowe osuszacze adsorpcyjne regulują odzysk ciepła w pomieszczeniu i są tanim rozwiązaniem. Jednak efekt osuszania jest lepszy w niższych temperaturach. Roczne zapotrzebowanie na energię dla czterech proponowanych systemów podsumowano w tabeli 1. W porównaniu z systemami nieodzyskiwalnymi, systemy te zużywają mniej energii pierwotnej. Wilgotność względna lub RH jest kluczowym parametrem określającym wydajność osuszaczy. RH mierzy się jako procent pary wodnej w powietrzu w aktualnej temperaturze. W większości przypadków poziom wilgotności w pomieszczeniu musi być niższy niż 30%, aby był skuteczny. Jeśli wilgotność względna jest wyższa, istnieje ryzyko przechłodzenia i zimnych przeciągów. Osuszacze kondensacyjne mogą być bardzo nieefektywne w kontrolowanych środowiskach, w których poziom RH często wynosi poniżej 30%. Są również mniej skuteczne w środowiskach laboratoryjnych, gdzie poziom RH musi być utrzymywany poniżej 40%. Zamrażarki to kolejny przykład środowisk, w których osuszacze kondensacyjne nie są odpowiednie. Na szczęście przemysłowy adsorpcyjny osuszacz powietrza jest znacznie bardziej skuteczny. Osuszacze kondensacyjne wykorzystują chłodzenie i kondensację w celu zmniejszenia poziomu wilgotności. Robią to, przepuszczając powietrze przez wężownice grzewcze i chłodzące. Proces ten zmniejsza poziom wilgotności, ponieważ im chłodniejsze powietrze, tym mniej wody zawiera. Skondensowana woda jest następnie zbierana i odprowadzana.

Większość osuszaczy charakteryzuje się niskim poziomem hałasu. Osuszacze zawierają wolno obracający się bęben i jedną lub dwie dmuchawy. Ta konstrukcja jest cichsza niż modele oparte na sprężarkach, które mają wentylator o wysokim współczynniku CFM, który przeciąga przez nie powietrze. Podczas gdy sprężarka hałasuje, większość osuszaczy ma wbudowane czujniki, które wyłączają silnik, gdy zbiornik jest pełny.