Spirala zadłużenia – kredyty i pożyczki


Nierozważne zaciąganie kredytów i pożyczek może w efekcie doprowadzić do powstania tzw. spirali zadłużenia. jest to zjawisko, które polega na zaciąganiu kolejnych kredytów i pożyczek, po to aby móc spłacić zobowiązania już istniejące. W efekcie dłużnik popada w coraz większe zadłużenie i z czasem nie jest w stanie wywiązać się z płatności.

Banki każdorazowo wekredyt na oświadczenieryfikują zdolność kredytową swojego klienta oraz sprawdzają jego historię w BIK. BIK, czyli biuro informacji kredytowej dysponuje informacjami o nieterminowych dłużnikach, którzy nie spłacają zaciągniętych zobowiązań. Jedynie klient, który ma potwierdzoną zdolność kredytową i pozytywną opinię w BIK ma szansę na otrzymanie kredytu bankowego.
Osoby bez zdolności kredytowej często sięgają po oferty kredytowe oferowane przez podmioty pozabankowe, a więc prywatne firmy, których działalność nie jest objęta restrykcjami prawa bankowego. W przypadku takich pożyczek oprocentowanie jest naprawdę wysokie. Często dochodzi także do przypadków łamania prawa i oszukiwania klientów.
Aby zachęcić, jak największą rzeszę klientów do skorzystania z oferty kredytowej banki organizują promocje i specjalne oferty. W ramach tych ofert można otrzymać np. prezenty w zamian za zaciągnięcie kredytu. Istnieje także możliwość zaciągnięcia kredytu przy ograniczeniu wszelkich formalności kredytowych do minimum. Jest to tzw. kredyt na oświadczenie, do zaciągnięcia którego wystarczy jedynie pisemne oświadczenie kredytobiorcy, że osiąga dochody w określonej wysokości.

Łatwość z jaką można zaciągnąć kredyt sprawia, że dużą popularnością cieszy się także kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu można pozbyć się problemu związanego ze spłatą kilku kredytów w kilku różnych bankach. Konsolidacja zobowiązania sprawia, że można zacząć płacić niższą ratę zobowiązania w zamian za wydłużenie terminu spłaty kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *