Jak stworzyć dobre miejsce do prób zespołu?

Kiedy gramy w zespole i chcemy regularnie przeprowadzać próby, potrzebujemy odpowiedniego lokalu i zaplecza technicznego. Warto też zastanowić się nad odpowiednim urządzeniem miejsca, gdzie będziemy się spotykać i tworzyć muzykę. W jaki sposób przygotować lokal na próby zespołu? Które rozwiązania są najpowszechniejsze? Czego się używa?

O urządzaniu salki prób i dyfuzorach

dyfuzory akustyczneGranie na instrumentach wymaga odpowiedniej przestrzeni, gdzie będzie można się spotkać. Coraz więcej firm zajmuje się wynajmowaniem pomieszczeń do tego celu. W jaki sposób zabezpieczają się przed różnymi sytuacjami? Bardzo popularne jest wnoszenie opłaty asekuracyjnej, która przeznaczona jest na ewentualne szkody, które można wyrządzić w danym lokalu. Poza tym, właściciele (jak i same zespoły) stosują różnorodne rozwiązania wspomagające. Jednym z ich jest zaopatrzenie miejsca w dyfuzory akustyczne. Profesjonalne pianki do tanich nie należą, ale profesjonaliści zwracają uwagę na zupełnie inną nośność generowanych dźwięków. Jest to też niezbędny element, jeśli salka prób znajduje się nieopodal zamieszkanych lokali. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie tworzonego hałasu, by nie przeszkadzać postronnym słuchaczom. Odpowiednio zabezpieczone pomieszczenie pozwala też na lepszą słyszalność wykonywanej muzyki. Poza tym, istotne są rozwiązania bezpieczeństwa: sprawne zamki w drzwiach, solidne okna i odpowiednia dystrybucja kluczy. Zespoły niejednokrotnie pozostawiają swój cenny sprzęt na salkach, ufając, że nic mu się złego nie stanie podczas ich nieobecności.

To tylko przykładowe rozwiązania, które znacznie wspomagają funkcjonowanie pomieszczenia sali do prób dla zespołów. Zainteresowanie lokalami nie maleje, zwłaszcza, że ważnym czynnikiem jest cena wynajęcia. Przede wszystkim, osoby grające to młodzi ludzie, którzy nie posiadają stałych funduszy, licząc na prace sezonowe i pomoc rodziców.