Czy zawsze warto przyjąć spadek

Spadek kojarzy się zazwyczaj z majątkiem i znacznymi korzyściami finansowymi. Jeśli mówimy, że ktoś dostał spadek mamy zazwyczaj na myśli dom, samochód, ewentualnie pieniądze. W spadku można dostać jednak nie tylko aspekty pozytywne. Odziedziczyć w spadku można też długi. Dlatego też ważna jest świadomość w tym zakresie i wiedza, że spadek można nie tylko przyjąć, ale też odrzucić.

Kiedy nie warto przyjmować spadku

sprawy spadkowe krakówJeśli otrzymaliśmy w spadku rzecz o znacznej wartości lub pieniądze – wówczas nie mamy się czym martwić. Jeśli jednak dziedziczymy po osobie, która nie jest nam dobrze znana (gdyż na przykład nie utrzymywaliśmy z nią kontaktu) możemy mieć pewne wątpliwości. Nie wiemy bowiem do końca co dziedziczymy. Może się okazać, że oprócz domu przypadnie nam w spadku także dług, znacznie przewyższający wartość nieruchomości. W takiej sytuacji spadek można odrzucić lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. Można to zrobić zarówno u notariusza, jak i przed sądem. Sprawy spadkowe Kraków to dziedzina, którą zajmują się profesjonalnie adwokaci i radcowie prawni. Oni doradzają jakie rozwiązanie będzie optymalne w konkretnej sytuacji, pomagają wybrać najlepszą opcję. Jeśli zatem masz wątpliwości i zastanawiasz się czy przyjąć czy też odrzucić spadek, skorzystaj z porady fachowca. Pamiętaj jednak, aby nie zwlekać z tym zbyt długo, gdyż przyjęcie bądź odrzucenie spadku nie może trwać w nieskończoność. Musi to być zorganizowane w określonym czasie od momentu, gdy dowiedziałeś się, że spadek otrzymałeś.

Sprawy spadkowe, jak i wszelkie inne zagadnienia natury prawnej dobrze jest konsultować z prawnikami. Dobrze jest mieć zaufanego adwokata, do którego można zwrócić się o poradę prawną w sytuacji, gdy pojawi się taka konieczność. Taka osoba zna przepisy prawa i wie, jakie rozwiązanie w danej sytuacji będzie najlepsze.