Podczas wznoszenia budynków wykorzystuje się różnego typu konstrukcje tymczasowe. Często, ich celem jest kształtowanie poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku. Odpowiedni dobór elementów w trakcie pracy, przekłada się na jakość wykonania, a co za tym idzie, na wytrzymałość danego obiektu architektonicznego. Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań są grodzice.
Gdzie wykorzystuje się grodzice?
Wśród obiektów architektonicznych wyróżnić można zarówno te mieszkalne, jak również użytkowe. Często konstrukcje architektoniczne stanowią element infrastruktury. W wielu miejscach niezbędne jest wykonanie wiaduktów, czy mostów lub ich modernizacja. Oznacza to również potrzebę stworzenia konstrukcji o odpowiedniej wytrzymałości. Dlatego stosuje się budowlane grodzice. Pierwotnie stanowiły tylko element tymczasowy podczas realizacji poszczególnych elementów, czy obiektów. Obecnie jednak coraz częściej są stałym elementem konstrukcyjnych. Poprzez wykorzystanie grodzic tworzy się tak zwane ściany szczelne. Oznacza to, iż nie przepuszczają one wody. Jest to dość istotna kwestia, w szczególności w przypadku konstrukcji, które częściowo zanurzone są w wodzie. Jak na przykład części nośne mostów, czy wiaduktów. Z drugiej natomiast strony bardzo ważne jest odpowiednie wykonanie i zabudowa grodzic, w celu zminimalizowania szans na wystąpienie korozji.
Rozwiązania tego typu stają się coraz popularniejsze, jeśli chodzi o polski sektor budowlany. Grodzice posiadają walcowaty kształt o określonym przekroju poprzecznym. Najczęściej montowane są poprzez wbijanie lub wciskane. Chronią nie tylko przed napływem wody gruntowej. Swoje zastosowanie mają także w pobliżu obiektów, które są wrażliwe na wszelkiego rodzaju osunięcia się gruntów.