Elegancki stół nakryty obrusem

W nie tak dawnych czasach, w każdym eleganckim wnętrzu stół musiał być nakryty obrusem. Różnorodność obrusów była wielka zarówno pod względem wzorów, jak i materiałów, z których były wykonane. Paleta kolorów nie była zbyt wielka, gdyż preferowane były kolory jasne w delikatne wzory. Kiedy nowoczesność w formie lekkich kolorowych mebli wkroczyła do mieszkań, zrezygnowano z obrusów.

Nowoczesne tkaniny plamoodporne

obrusy plamoodporneObrusy wyszły z mody pewnie nie tylko dlatego, że chętnie prezentowano lekkie kolorowe blaty stołowe. Zapewne zadecydował o tym również fakt, że obrusy wykonane z tkaniny żakardowej, lnianej lub bawełnianej wymagały bardzo pracochłonnych zabiegów, dla utrzymania ich w należytej formie. Nie tylko pranie i bardzo trudne odplamianie, ale również prasowanie, to czynności nieprzystające do współczesnych, zabieganych pań. I tu pojawiły się nowoczesne tkaniny i wykonane z nich obrusy plamoodporne. Są fantastyczne. Nie wymagają prasowanie, w delikatnym praniu plamy znikają bezpowrotnie. Zachowują świeży wygląd na długo. Nic dziwnego, że takie obrusy wracają do łask. Tym bardziej, że jest ich ogromny wybór. Mnóstwo wzorów i kolorów, z połyskiem i bez. Rozmiary i kształty przystosowane do wszystkich rodzajów stołów. Oczywiście nie ma żadnych problemów z kupnem tych obrusów. W handlu tradycyjnym znajdziemy je tam, gdzie pościel i tkaniny. W sklepach internetowych wybór jest ogromny.

Warto dodać, że takie obrusy cieszą się wielką popularnością w gastronomii. W restauracjach hotelowych i wyższej kategorii wszystkie stoły zwykle są nakryte jednakowymi obrusami, co świadczy o ich elegancji. Jeśli na potrzeby np. przyjęcia wymagany jest długi stół, to można go nakryć równie długim obrusem, gdyż takie też są do nabycia. Obrus może być doskonałym prezentem.