Pomoc psychologiczna w odróżnianiu objawów ADHD

 

Dzieci z trudnymi zachowaniami wymagają od rodziców, znacznie więcej uwagi i czasu, niż te które nie sprawiają żadnych kłopotów. Jeśli nasze dziecko ma trudny temperament, powinniśmy mu poświecić maksimum uwagi, aby pomóc mu w prawidłowym rozwoju.

Korzyści i możliwości jakie daje dobry psycholog

dobry psycholog dziecięcy - ŁódźTerapia behawioralna może być przyjazną i skuteczną metodą pracy nad trudnym zachowaniem dzieci. Jednak należy pamiętać, że znajomość technik i odpowiedniej literatury, w wielu przypadkach nie zastąpi wizyty u profesjonalisty. I tak było w moim przypadku. Wydawało się, że będę umiał wykorzystać więdzę, którą nabyłem z mądrych ksiązek na temat wychowania dzieci. Ale tak naprawdę, skutecznej pomocy udzielil mi dopiero dobry psycholog dziecięcy – Łódź to miasto w którym pierwszy raz odwiedziliśmy takiego specjalistę i od razu stało się dla mnie jasne, że bez tej pomocy nie poradziłbym sobie z problemem. Jest bowiem tak wiele czynników i zagadnień, wpływających na zachowanie dziecka, że dopiero osoba nie związana z rodziną, może je realnie ocenić. Często też, dowiadujemy się że problem tak naprawdę nie jest w dziecku, ale w tym, jak rodzice reagują na różne ich zachowania. W moim przypadku nauczyłem się, że dziecko z ADHD jest całkowicie normalne, może mieć psa, kota, wynosić śmieci i chodzić do kina. Może też, zarówno zachowywać się grzecznie jak i prezentować zachowania niepożądane.

Dlatego, to ja musiałem nauczyć się odróżniać objawy zaburzeń uwagi i nadmiernej impulsowości od typowych niepożądanych zachowań, cechujących wszystkie dzieci. Nie jest to łatwe, ale z pomocą dobrego psychologa – wykonalne. Najważniejsza jest jednak dobra znajomość dziecka, oraz objawów ADHD. Dzięki temu nie będziemy mówić, że np. wylewanie zupy do kwiatka jest objawem ADHD, a gubienie rękawiczek -złym zachowaniem. 

Źródło danych: https://adrianacylwik.pl