Do czego wykorzystuje się tarcze lamelkowe?

Szczególnym przypadkiem tarcz szlifierskich są ściernice lamelkowe. Zamiast klasycznego żywicznego krążka mamy do czynienia z trzpieniem metalowym, do którego w trwały sposób zamocowane są niewielkie paski papieru ściernego. Ten rodzaj tarcz ma specjalne wykorzystanie w obróbce różnego typu materiałów, ponieważ daje różne możliwości pracy.

Ściernice listkowe do stali

tarcze lamelkoweTego typu tarcze szlifierskie wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku stali oraz miękkich tworzyw, jednak przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio dopasować rodzaj ściernicy do zakresu wykonywanych robót. Tarcze lamelkowe mają bardzo wiele zalet, przez co są niezwykle popularnie wykorzystywane. Przede wszystkim są o wiele lżejsze od klasycznych krążków żywicznych. Dzięki temu ich wykorzystanie nie wymaga użycia bardzo dużej siły, co wpływa na poprawę komfortu pracownika. Dodatkowo listki sprawiają, że element zupełnie inaczej odprowadza powstające podczas tarcia ciepło. Brak jednostajnego, dużego docisku sprawia, że elementy są lepiej chłodzone, a tym samym nie ma możliwości przegrzania się materiału. Dlatego tarcza lamelkowa jest dobrym rozwiązaniem w czasie obróbki materiałów, które mogłyby ulec odkształceniom termicznym. Nie trzeba więc robić częstych przerw technologicznych, by uniknąć tego zjawiska.

Tarcze tego typu zbudowane są w taki sposób, że lamelki na siebie nachodzą. W związku z tym można zaobserwować znacznie wolniejszy proces zdzierania się ich powierzchni, a tym samym wydłużenie żywotności stosowanych elementów. Nic dziwnego, że ściernice tego typu są tak chętnie wykorzystywane podczas obróbki blach, nawet tych wykonanych z aluminium. Delikatne zdzieranie warstw o niewielkich grubościach oraz jednoczesne szlifowanie pozwalają na uzyskanie jednolitej, wyrównanej powierzchni.