Wraz z biegiem lat możemy obserwować coraz to większy postęp. Każda dziedzina na przestrzeni czasu bardzo się zmieniła. Również spore zmiany zaszły w geodezji. Wcześniej aby cokolwiek zrobić, zmierzyć, musiał zajmować się tym tylko człowiek. To niestety bardzo utrudniało pracę.
Jak odbywa się pomiar skanerem laserowym?
Czas wspomnianej pracy, którą wykonuje człowiek, znacznie się wydłużał. Jednak po pewnym czasie zaczęto tworzyć urządzenia, które ułatwiały ten rodzaj pracy. Do takich urządzeń należą na pewno skanery laserowe, które zostały odkryte stosunkowo niedawno. Skanery laserowe mają kilka zadań. Ich podstawowym celem jest pomiar odległości celu od urządzenia. W skanerze laserowym pomiar wykonuje się za pomocą promienia laserowego. Robi to na tyle szybko, że jest niezastąpiony przy wielu pracach terenowych. Wykorzystuje się go na przykład do rejestracji miejsc katastrof, czy obiektów nią zagrożonych. W zależności od modelu, szybkość takiego skanera wynosi nawet kilka tysięcy punktów na sekundę. Pozwala to na automatyzacje, analizę i interpretację wyników. Do lokalizacji punktów potrzebne są promienie celowe wychodzące z jednego punktu. Ze względu na dużą liczbę tych punktów pomiarowych nazwano je chmurą punktów. Skanery laserowe wykorzystywane są zarówno w pomiarach naziemnych jak i lotniczych.
Każdy zestaw pomiarowy zawiera specjalny komputer. On z kolei posiada specjalistyczne oprogramowanie, dzięki któremu cała praca jest niewątpliwie sprawniejsza. Praca człowieka jest nieoceniona. Jednak rozwój technologii znacznie ją ułatwia i sprawia, że można zrobić coś dużo dokładniej w krótszym czasie.