Nowatorskie rozwiązania techniczne pojawiają się w budownictwie z dużą częstotliwością. Jedne są efemeryczne i nie odgrywają znaczącej roli, inne zaś przyjmują rolę wiodących koncepcji budowlanych. Tak też jest z płytą warstwową, która pomimo prostoty rozwiązania stała się hitem nowoczesnego budownictwa halowego. Odznacza się wybitnymi walorami konstrukcyjnym i izolacyjnymi.
Nowe technologie w budownictwie halowym
Obecnie budowa hali z płyty warstwowej to standard zapewniający szybkość wznoszenia obiektu, oszczędność pieniędzy i najwyższą jakość. Płyta izolacyjna warstwowa to podstawowy budulec hal produkcyjnych, warsztatowych, magazynowych, sportowych i handlowych. Z płyt o najlepszych parametrach izolacji wznosi się chłodnie i mroźnie. Z tego rozwiązania korzysta również rolnictwo. Dzięki płytom warstwowy można budować szybko i tanio budynki inwentarskie i przechowalnie. Fenomen płyty warstwowej wynika z doskonałego pod względem racjonalności połączenia najlepszych cech blach stalowych oraz materiałów izolacyjnych. Płyta warstwowa składa się z rdzenia wewnętrznego z wełny mineralnej, styropianu lub pianek poliuretanowych PIR/PUR. Rdzeń zamknięty jest jednostronnie lub dwustronnie warstwą blachy bardzo dobrej jakości. Producenci oferują duży asortyment płyt o różnych parametrach izolacji w zależności od budowy rdzenia. Płyty modułowe warstwowe wytwarza się osobno z myślą o budowie nowoczesnych pokryć dachowych, ścian zewnętrznych i wewnętrznych oraz sufitów. Do produkcji dachowych paneli używa się blachy trapezowej lub falistej. Moduły ścienne zwykle są wykonane z blachy gładkiej.
Konstrukcje z płyt warstwowych można wznosić bardzo szybko dzięki znacznym rozmiarom modułów, ich małej wadze oraz zaopatrzeniu płyt w systemy montażowe. Podstawą szczelnego i szybkiego łączenia płyt są frezy typu pióro – wpust umożliwiające szybkie dopasowanie i likwidujące ewentualne mostki termiczne. We frezach np. rowkowych producenci umieszczają mechaniczne systemy montażowe wraz z uszczelnieniami.