System chłodzenia w serwerowni

W związku z bardzo dużym postępem technologicznym w ostatnich latach już prawie każda firma w swojej codziennej pracy wykorzystuje komputery. Mogą to być zarówno komputery stacjonarne jak i mobilne laptopy, notebooki a nawet tablety i smartfony. Aby wszystko mogło ze sobą  stabilnie współpracować coraz częściej budowane są sieci połączeń wewnętrznych i prywatne serwerownie.

Jak zapewnić odpowiednią temperaturę w serwerowni?

klimatyzacja do serwerowniSerwerownie są odpowiednio przygotowanymi pomieszczeniami, gdzie łączą się nam wszystkie połączenia w firmie a przede wszystkim znajdują się serwery i inne urządzenia wykorzystywane do zarządzania ruchem sieciowym danej instytucji. Zazwyczaj tych urządzeń i serwerów jest wymiernie dużo a ich praca generuje w bardzo krótkim czasie dość wysokie temperatury. W takiej sytuacji niezbędna jest klimatyzacja do serwerowni, która pozwoli zapewnić stałą temperaturę otoczenia. Zazwyczaj optymalną temperaturą dla wszystkich urządzeń elektronicznych łącznie z komputerami pełniącymi rolę serwerów jest temperatura w granicach 19 – 20 stopni Celsjusza. Aby temperatura w pomieszczeniu serwerowni utrzymywała się na stałym poziomie należy skorzystać z funkcji działania klimatyzacji w trybie automatycznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu temperatura w serwerowni będzie zawsze taka prawie taka sama, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz budynku, jak również pory roku.

W większych serwerowniach, gdzie bardzo ważna jest dostępność wszystkich urządzeń w ciągłej i nieprzerwanej pracy, stosowane są tak zwane systemy klimatyzacji. W najprostszym rozwiązaniu taki system składa się co najmniej z dwóch klimatyzatorów połączonych ze sobą w ten sposób, że w przypadku awarii pierwszego, uruchamia się drugi i przejmuje jego działanie. 

Opublikowany w Dom