Skuteczne maski przeciwwirusowe

 

Większość zanieczyszczeń unosząca się w powietrzu jest niewidoczna dla oka, choć w sezonie grzewczym możemy zaobserwować w wielu miastach Polski ciemny smog. W powietrzu znajdują się tez wirusy i bakterie, które mogą bez kłopotu trafić do naszego organizmu.

Dlaczego maska przeciwwirusowa jest skuteczna?

maski przeciwwirusoweWiększość z nas uważa, że jedyną obroną przed wirusami jest nasz układ odpornościowy, ale wcale tak nie jest. Co prawda od niego bardzo dużo zależy, ale można się dodatkowo się chronić. Maski przeciwwirusowe potrafią wyłapywać z powietrza nawet dziewięćdziesiąt dziewięć procent zanieczyszczeń i cząstek chorobotwórczych. Przeważnie posiadają one filtry n95, n99 lub HEPA. Mają one wysoką skuteczność działania przez określony czas. Zależy on w dużej mierze od częstotliwości użytkowania i stężenia zanieczyszczeń. Im jest ono większe, tym częściej trzeba filtr wymieniać na nowy. Najczęściej robi się to co dwadzieścia – trzydzieści godzin użytkowania. Maski z filtrami zatrzymują takie cząsteczki jak pyły zawieszone PM2,5 i PM10, które głównie znajdują się w smogu, kurz, pyłki roślin, a nawet cząsteczki chorobotwórcze takie jak wirusy i bakterie. Pod względem wirusów, najskuteczniejsze są maski z filtrami HEPA i też z tego względu są stosowane w przemyśle spożywczych, farmaceutycznym i w szpitalach. Cena masek waha się od pięćdziesięciu do nawet dwustu złotych i zależy przede wszystkim od zastosowanego filtru, modelu i producenta. Zawsze najtaniej je kupimy w sklepach internetowych.

Obecnie najskuteczniejszą metodą ochrony przed zanieczyszczeniami, wirusami i bakteriami, jest noszenie specjalnej maseczki, zawsze kiedy opuszczamy miejsce zamieszkania. Choć jest to zabezpieczenie mechaniczne, to jest bardzo skuteczne ze względu na zastosowaną technologię.