Krosno jest określeniem doskonale znanym każdemu artyście. Jest to nic innego jak rama złożona z profilowanych listew, na którą naciągane i przybijane jest płótno malarskie. W ten sposób przygotowane podłoże, po zagruntowaniu, idealnie nadaje się do stworzenia obrazu. Dla doświadczonego malarza, wybór krosna malarskiego nie sprawia najmniejszego problemu, jednak czym powinni kierować się początkujący podczas wyboru?
Czym jest krosno malarskie?
Krosno malarskie występuje także pod nazwą „blejtram”. W większości przypadków osoby początkujące nie decydują się na samodzielne stworzenie podobrazia, częściej wybierają gotowe dostępne w sklepach plastycznych. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, a co za tym idzie krosna malarskie nie stają się produktem, który muszą kupić osobno. Gotowe podobrazia malarskie już posiadają blejtram, na który naciągnięte jest płótno. Na co jednak powinni zwrócić uwagę początkujący podczas zakupu? Przede wszystkim krosna malarskie użyte w podobraziu powinny być wykonane z naturalnego drewna. Listwy, które się na nie składają zwykle mają 4,5 centymetrów szerokości oraz 2 centymetry głębokości. Szczególnie ten ostatni parametr jest istotny jeśli zależy nam na zamalowaniu boków podobrazia. Wówczas zdecydowanie lepszą głębokością będzie 4 centymetry. Do podobrazia malarskiego powinny zostać dołączone kliny, które w każdej chwili pozwalają na podciągnięcie luźnego płótna, bez zdejmowania płótna z blejtramu. Równie ważne jest, aby krosno posiadało zaokrąglony zewnętrzny bok. Takie działanie zapobiega nieodwracalnemu odcinaniu się krawędzi krosna na warstwie malarskiej.
Kiedy planujemy stworzenie obrazu o sporych wymiarach, wybierzmy krosno, które posiada poprzeczki. Dzięki temu unikniemy odkształcania się oraz poluzowania płótna. Do najczęściej wybieranych formatów blejtramów należą wymiary 50×70, 100×70 oraz 50×40.