Jednoosobowa działalność gospodarcza w Niemczech

 

Wielu z nas marzy o własnej firmie. Wolimy pracować dla siebie, niż dla innych i sami zarządzać swoim czasem. Chętnie tworzymy własne biznesy w Polsce, ale coraz częściej sytuacja życiowa zmusza nas do tego, aby wyeimgrować. Za granicami kraju też możemy założyć własną działalność gospodarczą. Nie musimy pracować dla kogoś. Jeśli tylko mamy dobry pomysł na biznes i trochę chęci, jest to możliwe!

Co to jest Gewerba?

gewerba w niemczechBardzo wielu z nas emigruje na zachód, w zasadzie to większość. Najbliżej nas są Niemcy. Kiedyś większość Polaków wyjeżdżało za granicę na tzw. prace sezonowe, po czym wracała do Polski. Teraz coraz więcej z nas, jeśli już zdecyduje się na emigrację, ma wysokie ambicje i szuka odpowiedniej pracy dla siebie – stałej pracy – z umową o pracę, która zapewnia nam ubezpieczenie zdrowotne i liczą nam się lata pracy! Jednak często praca dla kogoś nas nie satysfakcjonuje. Niemieckie prawo umożliwia założenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej, jest to tzw. potocznie gewerba w Niemczech. Taką działalność może założyć każdy z nas, jeśli tylko ma dobry pomysł, trochę chęci i cierpliwości, bo nic nie przychodzi od razu. Przydałaby się też dosyć dobra znajomość języka niemieckiego. Jeśli jednak nie znamy, aż tak dobrze tego języka, lub poprostu chcemy czuć się bezpiecznie i mieć pewność, że wszystko pójdzie dobrze w procesie zakładania działalności, rozsądnie będzię zwrócić się do kogoś, kto zajmuje się takimi sprawami na codzień i pomoże nam w tym.

Założenie Gewerby w Niemczech nie jest aż takie trudne, jak mogłoby się wydawać. W większości przypadków wystarczą podstawowe dokumenty takie jak: kopia paszportu lub dowodu osobistego i pełnomocnictwo do zarejestrowania działalności gospodarczej. Gewerba to dobry wybór, gdy chcemy sami zarządzać swoim czasem i pracować dla siebie.