Istota stosowania rękawiczek jednorazowych

 

Utrzymanie wysokiej ochrony oraz zminimalizowanie ryzyka jest ważne w miejscach opieki medycznej, gdzie brak higieny mógłby doprowadzić do niewyobrażalnych konsekwencji. Pielęgniarka wykonująca zastrzyk musi mieć założone jednorazowe rękawiczki tak samo jak chirurg wykonujący operację. Dlaczego tak ważne jest zachowanie higieny?

Rękawiczki medyczne zapobiegają zakażeniom

rękawice medyczneKiedyś, gdy nie było jeszcze rozwiniętej służby zdrowia, nie używało się rękawiczek jednorazowych. Wynikało to przede wszystkim z braku dokładnej wiedzy. wszystko zaczęło się jednak zmieniać wraz z wynalezieniem mydła – to właśnie wtedy nastąpił przełom. Możliwość dokładnego umycia rąk przed operacją sprawiała, że zmniejszyła się liczba zgonów z powodu infekcji. Dziś jednak wszystko wygląda zupełnie inaczej. Są odpowiednie procedury, specjalne płyny dezynfekujące oraz rękawice medyczne, które zapobiegają przed rozprzestrzenianiem się różnych groźnych chorób. Trudno jest nam sobie wyobrazić, że stomatolog podczas zabiegu mógłby nie mieć założonych rękawiczek jednorazowych. Podobnie jest zresztą w przypadku innych zawodów, które wymagają zachowania bezpieczeństwa. Rękawice medyczne są dostępne w wielu wariantach. Wykonywane są z winylu, nitrylu oraz lateksu, a także w formie pudrowej i bezpudrowej. Co więcej, niektóre rękawiczki są podwójne, co jest szczególnie ważne przy wykonywaniu szczególnie niebezpiecznych działań, tj. na przykład operacja. Rękawiczki są jednorazowe, dzięki temu jeszcze bardziej zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji podczas wykonywania zabiegu chirurgicznego.

Pamiętajmy, że bez względu na wszystko, personel medyczny, kosmetyczka, fryzjer lub tatuażysta, muszą mieć – podczas wykonywania zabiegów szczególnie niebezpiecznych – założone rękawiczki jednorazowe. Jest to odgórny wymóg i niezastosowanie się do niego, może podlegać karze grzywny oraz zamknięciu lokalu, w którym oferowane są dane usługi.