Dokładne mierzenie czasu na masowych imprezach sportowych

Organizowanie zawodów sportowych to nie tylko zapewnienie zawodnikom odpowiednich warunków na trasie, napojów, posiłku, ale również precyzyjne mierzenie czasu. Na zawodach organizowanych dla biegaczy bardzo często instalowany jest tzw. zegar czasu biegu.

Zegary czasu biegu oraz SMS-y z wynikami dla zawodników

pomiar czasu dokonywany na zawodachTaki zegar może być zamontowany nie tylko na mecie, ale równie często na samochodzie, który prowadzi cały wyścig. Zegar zasilany jest z zapalniczki samochodowej, przez co ma zapewniony ciągły dostęp do energii. Niektóre firmy zajmujące się mierzeniem czasu zawodników mają w swojej ofercie tzw. SMS z wynikiem. W trakcie trwania zawodów zawodnicy dostają SMS z ich wynikiem końcowym. Dzięki temu zawodnicy na imprezach masowych mogą mieć natychmiastowy dostęp do swojego wyniku. Otrzymają również informację o tym, na którym miejscu zakończyli zawody. Właśnie taki pomiar czasu dokonywany na zawodach sprawia, że zawodnicy nie muszą szukać swoich nazwisk na bardzo długich listach z wynikami końcowymi. To jednak nie wszystkie usługi, które są świadczone przez firmy mierzące czas na zawodach. W ofercie znajduje się często stanowisko dla komentatora. Jest to bezprzewodowy komputer, który udostępniany jest na życzenie klienta. Komputer jest cały czas sprzężony z serwerem mety, dzięki czemu komentujący będzie na bieżąco ze wszystkimi wynikami.

Dane finiszujących zawodników są wyświetlane na bieżąco na ekranie monitora komputera. Dzięki temu komentator może informować kibiców w czasie rzeczywistym o wynikach zawodników. Jeśli chodzi o sam pomiar czasu, jest on bardzo dokładny, bo korzysta się z chipów, które są przypisane do numerów startowych zawodników. Czas określany jest zazwyczaj z dokładnością do setnych części sekundy. Pomiar możliwy jest do odczytu od razu po pojawieniu się zawodnika na mecie.