Prawdopodobnie większość z nas nie dysponuje zbyt dużą wiedzą w zakresie profesjonalnych urządzeń gastronomicznych. W poniższym tekście postaram się przybliżyć wam funkcje i zastosowanie jednego z nich. Jest nim pewnego rodzaju tradycyjna kadź browarna, nazywana kotłem warzelnym i przystosowana do gotowania brzeczki piwnej.
Kilka słów o kotłach warzelnych
Stosowane były już przez starożytnych Sumerów i Egipcjan, choć ówcześnie wykonywane były najczęściej z gliny, a samo podgrzewanie odbywało się poprzez wrzucenie do kotła rozgrzanych kamieni. Dzisiaj kocioł warzelny prezentuje się odrobinę inaczej. Po pierwsze, wykonane są one z miedzianych lub stalowych blach, a ich ogrzewanie najczęściej odbywa się przy pomocy pary przesyłanej pod dużym ciśnieniem. Po drugie, obecnie jego zastosowanie nie jest związane już wyłącznie z browarnictwem i podgrzewaniem brzeczki. Obecnie kotły warzelne znajdziemy w niemal każdym miejscu zaliczającym się do „dużej gastronomii”, a więc są one na wyposażeniu pracowniczych kantyn, stołówek szkolnych i szpitalnych, a także tych w zakładach karnych. Używanie kotła warzelnego w tego typu miejscach pozwala na zaoszczędzenie czasu podczas gotowania, ponieważ nie ma potrzeby tradycyjnego gotowania w garnkach, co korzystnie wpływa na organizację pracy w kuchni. Jak zostało już wcześniej wspomniane, dziś najczęściej kotły warzelne ogrzewane są przy pomocy pary, nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma modeli ogrzewanych elektrycznie lub przy pomocy gazu.
Żyjemy w czasach, gdy z innowacyjnym podejściem wykorzystujemy wiele rozwiązań proponowanych setki, a nawet tysiące lat temu. Kotły warzelniane nie są w tym przypadku wyjątkiem, co więcej stały się one obecnie urządzeniami nieodzownymi wszędzie tam, gdzie potrzeba produkcji sięga przynajmniej stu pięćdziesięciu litrów potrawy.