Szkoły jazdy przyjmują kursantów już w wieku osiemnastu lat, a dokładniej mówiąc trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami, gdyż w ciągu trzech miesięcy można spokojnie skończyć kurs i przystąpić do egzaminu.
Gdzie się odbiera prawa jazdy?
Zgodnie z prawem, do egzaminu na prawo jazdy może przystąpić osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia i też sporo takich osób jest w każdym mieście. Jednak można rzec, że na zrobienie prawa jazdy nigdy nie jest za późno, bo robią go nawet osoby po sześćdziesiątym roku życia. Jeżeli chcemy prawo jazdy kategorii B Kraków jest miastem, w którym najdłużej się czeka na wyznaczenie terminu do egzaminu na tą kategorię, gdyż jest bardzo dużo chętnych. Od kilku lat szkoły jazdy przeżywają wielkie oblężenie i czasem jest nawet brak miejsc na kursach, a instruktorzy mają ręce pełne roboty. Kurs trwa trzydzieści godzin zegarowych i dzieli się na dwie części. Część teoretyczna, na której poznajemy której poznajemy kodeks drogowy, oraz cześć praktyczną, czyli jazda samochodem po ulicach Krakowa. Zawsze zaczynamy od wykładów, aby ruszając na ulice mieć choć blade pojęcie o zasadach poruszania się autem. W trakcie jazd instruktor ma obowiązek zabrać nas na plac manewrowy i pokazać wszystkie podstawowe czynności jakie będziemy musieli powtórzyć na egzaminie. Należy do nich jazda po luku do przodu i do tylu, oraz ruszanie spod górki z zaciągniętego hamulca ręcznego. Na ulicach miasta zdobywamy resztę praktycznych umiejętności i konieczne obycie z autem.
Jeżeli szybko będziemy się uczyli, to w ciągu dwóch, trzech miesięcy jesteśmy w stanie zakończyć kurs i przystąpić do egzaminu. Prawo jazdy odbierzemy w Urzędzie Miasta w wydziale komunikacji i transportu w ciągu paru tygodni od momentu zdania egzaminu