W wielu przypadkach, zaaplikowanie siły fizycznej było jedynym sposobem na odparcie napaści czy obezwładnienie napastnika. Nic więc dziwnego iż wiele osób prywatnych i pracowników ochrony zaopatrywało się w najróżniejsze narzędzia obronne, wykorzystujące właśnie siłę fizyczną w celu obrony przed napaścią, czy też obezwładnienia osoby stanowiącej zagrożenie.
Lekkie pałki do samoobrony
W sprzedaży można było spotkać najróżniejsze odmiany ręcznych narzędzi obronnych, zarówno ze stałymi rdzeniami jak i z elastycznymi. Najpopularniejsze pozostawały jednak najbardziej standardowe pałki składane, uważane za najwygodniejsze narzędzie do obrony osobistej. Pałka teleskopowa pozostawała niezmieniona przez lata, a modele odróżniały się przede wszystkim wykonaniem chwytu. Rdzeń pałki wykonany był z żelaza, stali lub stopów metali, w zależności od jakości i wykonania, a poszczególne warianty odróżniały się przede wszystkim wytrzymałością i trwałością rdzenia. Chwyty, natomiast, były coraz częściej bardzo wygodne, i zdecydowanie ułatwiały dowolne techniki obronne czy wykonywanie obezwładniania napastników. Mimo iż tego rodzaju pałki były dostępne na każdym targowisku, specjaliści bezpieczeństwa rekomendowali zaopatrzenie się w takowe w jednej z renomowanych sieci militarnych lub w sklepie z artykułami obronnymi. Tanie modele bardzo szybko poddawały się bowiem korozji i ulegały deformacji po aplikacji siły.
Dobrze wykonane pałki z wygodnymi chwytami były natomiast jednymi z najczęściej używanych narzędzi obronnych. Bodaj największą zaletą owych pałek była ich bardzo niewielka waga, oraz łatwość ich przenoszenia. Mogły być one bowiem noszone w kieszeni, jak również przy pasie dyspozycyjnym, jak również w wielu różnych kamizelkach taktycznych.