Jestem nauczycielką od kilkunastu lat. Pracuję z kilkuletnimi dziećmi. Pracę traktuję jak misję. Moim celem jest, aby te dzieci weszły w szkolne mury z uśmiechem. Każdego dnia obserwuje ich postępy – mniejsze i większe, niesamowicie im dopingując. Niedawno postanowiłam położyć większy nacisk na kształtowanie prawidłowych nawyków, jeśli chodzi o porządek…
Codzienne zastosowanie przedszkolnych szafek z metalu
Uważam, że właściwą postawę trzeba kształtować już od najmłodszych lat. Trudno wymagać od dzieci w wieku szkolnym, by umiały utrzymać ład i porządek, skoro wcześniej wszystko za nich robiono. Przedszkole także musi spełniać swoją powinność. Jako nauczyciel, czuję się w obowiązku uczenia dzieci, że porządek wokół nas, ułatwia życie. Dlatego złożyłam wniosek o zamontowanie nowych szafek w szatni. Szafki przedszkolne wykonane z metalu, bo o nich mowa, mają do nas dotrzeć w przeciągu tygodnia. Opracowałam specjalny plan korzystania z nich przez przedszkolaków.Każda szafka jest zamykana na kluczyk. Każdego ranka należy wziąć go od pana woźnego i zaprowadzić dziecko do szatni, wskazując, co ma po kolei zrobić. Kurtki i buty, po każdym spacerze są składane w szafkach. Dzięki temu wyrabiam prawidłowe nawyki. Co prawda zdarzają się urwisy, trzaskające dla zabawy drzwiczkami, ale z czasem się nauczą, że tak nie wolno. Na szczęście szafki są wykonane z metalu, więc są odporne na uderzenia. Za dobre sprawowanie, można uzyskać kolorową naklejkę do ozdoby środka. Dzieci szybko się uczą, spacery odtąd stały się rytuałem i otwieranie szaf wraz zamykaniem także.
Dla dorosłych to pewnie nic szczególnego, ale dla małych dzieci taka nowość to spora atrakcja. Ubieranie jeszcze nigdy nie było tak staranne. Mali psotnicy mają bardzo chłonne umysły, podatne na nową wiedzą. I kto by pomyślał, jaki zakup może to ułatwić…