Zwierzęta, które przebywają w kojcach, bardzo często wciąż pozostają energiczne. Mogą co chwilę zmieniać pozycję leżenia, opierać się o szczeble, a także wsuwać nos pomiędzy kraty. Nieodpowiednio wykonana klatka może sprawić, że z czasem zwierzę zacznie się w ten sposób kaleczyć, a przebywanie w kojcu będzie sprawiało ból.
Jak uniknąć zagrożenia dla psów w klatkach?
Kojce tworzone są przede wszystkim z myślą o zapewnieniu zwierzęciu bezpieczeństwa oraz komfortu. Nie powinny one zatem sprawiać bólu psom, a tym bardziej zniechęcać je do wchodzenia do środka. Pies powinien czuć się w klatce jak w miejscu, które jest jego domem i azylem. Aby tak było, kluczowe znaczenie ma to, jaką klatkę wybierze właściciel czworonoga. Najodpowiedniejsze będą klatki z drewna, które zostały właściwie zabezpieczone i nie będą raniły psa nawet kiedy ten często będzie uderzał w szczeble lub opierał się o nie. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku psów, które bardzo słabo odczuwają ból (na przykład niektóre owczarki). Takie kojce z drewna sprawdzą się zarówno w przypadku szczeniąt, jak i już dorosłych zwierząt. Oprócz samego materiału jest także ważna wielkość klatki. Zaleca się tworzyć je pod indywidualne zamówienie po wcześniejszym zmierzeniu swojego psa. Kojec w żadnym wypadku nie powinien być zbyt niski i za wąski, aby przebywanie wewnątrz nie wiązało się z utratą sierści na grzbiecie czworonoga.
Należy pamiętać, że zamykanie psów w kojcach jest ostatecznością, na przykład, kiedy mają przyjść goście, wobec których jest agresywny. Taka klatka nie jest miejscem, w którym powinno więzić się zwierzęta, lecz oazą spokoju, do której pies powinien chcieć samodzielnie wchodzić, aby się odstresować, wypocząć, a także zwiększyć poczucie bezpieczeństwa.