Jakie szambo najtańsze?

 

Zbiornik na nieczystości odprowadzane z gospodarstwa domowego to niestety często konieczność dla mieszkańców terenów wiejskich, a czasem nawet obrzeży miast. Nie wszędzie możliwe jest podłączenia do kanalizacji miejskiej, co byłoby najwygodniejszym i z pewnością najtańszym rozwiązaniem. Alternatywą dla tradycyjnego szczelnego zbiornika może się jednak okazać przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Szambo – koszty eksploatacji

szamba ekologiczneJedną z podstawowych instalacji w gospodarstwie domowym jest instalacja kanalizacyjna. Jeśli mamy szczęście podłączyć się do kanalizacji miejskiej, wtedy pytanie, co zrobić ze ściekami nas nie dotyczy. jeśli jednak jest inaczej, trzeba zastanowić się nad sposobem zagospodarowania nieczystości wychodzących z naszego domu. Najbardziej znaną nam metodą jest budowa klasycznego szamba. Główną zaletą tego rozwiązania jest niewysoki koszt inwestycji. Niestety na tym zalety szamba się kończą. Takie rozwiązanie generuje spore koszty podczas użytkowania, ponieważ szczelny zbiornik trzeba opróżniać przynajmniej raz w miesiącu, a każdy przyjazd firmy asenizacyjnej kosztuje. W zależności od cen panujących w okolicy, jest to wydatek rzędu 1200-2500 zł rocznie. Innym rozwiązaniem może być domowa oczyszczalnia ścieków, czyli tzw. szamba ekologiczne. Na czym polega działanie tego rozwiązania? Otóż cała instalacja składa się ze zbiornika zwanego osadnikiem wstępnym, gdzie gromadzą się większe nieczystości, oraz z systemu rozsączającego oczyszczone ścieki na terenie działki, czyli tzw. drenażu. Takie rozwiązanie, choć nie jest tanie, posiada szereg zalet. Szamba ekologiczne są bardzo tanie w użytkowaniu, ponieważ wymagają opróżnienia nie częściej, niż raz do roku (w praktyce raz na 1,5 – 2 lata). Oczyszczone ścieki są stuprocentowo bezpieczne dla środowiska, można odprowadzać je do gruntu, do rowu melioracyjnego lub rzeki, nigdzie nie stanowią zagrożenia. Samo użytkowanie nie wymaga od nas częstej kontroli poziomu zanieczyszczeń, jak ma to miejsce w przypadku szczelnego zbiornika, jest zatem bardzo wygodne.

O czym należy pamiętać, jeśli rozważamy budowę przydomowej oczyszczalni ścieków? Na pewno o tym, że nie możemy zrobić tego tam, gdzie mamy dostęp do kanalizacji miejskiej. Inną ważną kwestią jest czas budowy, którą najlepiej zaplanować na okres wiosenno-letni, kiedy prowadzenie wykopów nie będzie stanowiło problemu. Pamiętajmy także, aby prace zlecić renomowanej, doświadczonej firmie, która zajmie się usługą kompleksowo.