Rodzaje stosowanej chemii basenowej

 

Aby cieszyć się zabawą i uprawianiem pływania w basenie, trzeba dbać o jego czystość i jakość zawartej w nim wody. Aby utrzymać stan czystości basenu na nienagannym poziomie, potrzeba do tego celu stosować chemię przeznaczoną do higieny wody i basenu. Jakie konkretnie środki stosuje się najczęściej?

Chemia stosowana w wodzie basenowej

chemia basenowaNajważniejszym środkiem stosowanym powszechnie w celu dezynfekcji wody basenu jest chlor. Jest uważany za najbardziej wydajny środek do zwalczania bakterii i drobnoustrojów w basenie. Najczęściej występuje w tabletkach lub w postaci płynnej. Dodaje się go ręcznie lub używa się w tym celu automatycznych układów chlorujących wodę. Istnieją metody dezynfekujące bez udziału chloru oparte o środki na bazie aktywnego tlenu. Aby pozbawić wodę cech zmętnienia stosuje się środki flokujące. Jest to chemia basenowa często stosowana aby dodać wodzie krystalicznie czystej przejrzystości. Aby zapobiec rozwojowi glonów w basenie, stosuje się chemiczne środki usuwające je. W tym celu produkowane są specjalne preparaty antyglonowe działające długotrwale. Aby zwalczyć niechciane glony stosuje się chlorowanie wody wysokim stężeniem, zabijające niechciane rośliny. Oprócz środków dezynfekujących, zastosowanie znajdują preparaty zwalczające kamień w basenie oraz przeciwdziałające rozwojowi grzybów

W profesjonalnych basenach, dezynfekcja przy pomocy środków chemicznych stanowi podstawowy element higieny basenu. Prace te wyonują ludzie przeszkoleni w tym celu lub część zajęć wykonują za nich automatyczne urządzenia dezynfekujące. Dezynfekcję prowadzi się w zgodzie z pomiarami przydatności wody do użycia przez ludzi. Woda basenowa musi spełnić szereg badań i pomiarów aby mogła być dopuszczona do użytku publicznego.