Kraków, dawna stolica kraju, miasto o tysiąc letniej tradycji. Duże wyzwanie dla konserwatora zabytków. Ministerstwo przysłało mnie tutaj do renowacji i odbudowy zabytków. Jak ma się do tego zabrać, skoro pierwszy raz jestem w tym mieście? To oczywiste, muszę skontaktować się z miejscowymi fachowcami.
Krakowscy architekci są w światowej czołówce
Skoro mowa o renowacji zabytków w Krakowie trzeba pamiętać że tutaj, prawie każdy budynek jest zabytkiem. Dlatego chcąc prawidłowo dokonać odbudowy kamienicy musiałem znaleźć jakiegoś lokalnego fachowca który czuje klimat lokalnej architektury. Dobry architekt kraków zbudował, więc dobry go też odrestauruje. Zrobiłem krótki rekonesans wśród znajomych i umówiłem się na spotkanie z miejscowym architektem. Okazało się że jest to dokładnie człowiek którego szukam. Od pokoleń mieszka w tym mieście i jest z nim emocjonalnie związany. Kiedy usłyszał co mamy robić, początkowo w ogóle nie chciał pieniędzy. W końcu zgodził się na pokrycie jego kosztów własnych. Architekt, razem z ludźmi ze swojej pracowni wykonali niezbędne projekty i wyceny pracy oraz materiałów. Ja odpowiednio przygotowane projekty przedstawiłem do akceptacji w ministerstwie, gdzie z podziwem przeglądano wykonaną przez architekta pracę. Bardzo szybko uzyskaliśmy zgody i prace ruszyły.Każdego dnia m€j architekt przyjeżdżał na plac budowy, aby osobiście doglądać postępu prac i nadzorować wykonanie planu.
Każdy detal, był dwa razy przeglądany przez niego i przez konserwatora zabytków. Była to ogromnie pouczająca i rozwijająca współpraca. Widać było że dla architekta była to taka sama przyjemność jak dla mnie. To prawdziwa przyjemność patrzeć jak zostaje wykonany plan i jak zostaje odtworzony zabytkowy budynek. Kraków okazał się dla mnie najprzyjemniejszym miejscem do pracy z architektami.