Nowoczesne detektory dymu

 

Mimo tego, że w ostatnich latach bardzo często słyszy się o zatruciach czadem to mnóstwo osób wciąż nie wyciąga z tego wniosków. Do zatruć dochodzi najczęściej w mieszkaniach znajdujących się w starszych kamienicach, w których nie ma odpowiednio efektywnego przewodu wentylacyjnego. Właśnie w takich miejscach szczególnie dużą uwagę powinniśmy przykuwać do zamontowania czujnika dymu. 

Polecane czujniki czadu

czujniki gazu domoweCzad, czyli inaczej tlenek węgla jest określany jako cichy zabójca. Do generowania czadu dochodzi podczas spalania przy ograniczonym dostępie tlenu. Najbardziej niebezpieczne jest to, że tlenek węgla jest gazem pozbawionym zapachu. W związku z tym jego obecności w naszym domu nie jesteśmy w stanie wyczuć. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie więc zakup urządzenia, jakimi są czujniki gazu domowe. Sprzęt ten w większości przypadków montuje się w łazience w pobliżu samego piecyka. Jest to rozwiązanie najbardziej efektywne bowiem wówczas czujnik może zareagować, zanim jeszcze czad zacznie się rozprzestrzeniać po naszym domu. W nowoczesnych piecykach gazowych montuje się już nawet specjalne systemy zabezpieczające przed czadem. Systemy te automatycznie wyłączają piecyk w momencie gdy dojdzie do ulatniania się czadu. We wspomnianych czujnikach najważniejszym elementem jest sensor odpowiadający za wychwytywanie cząsteczek gazu i reagowanie z nimi. Sensor ten jest w stanie efektywnie działać przez okres około 2 lat.

Jeśli posiadamy w swoim domu starsze czujniki to warto mieć na uwadze to by kontrolować czy ich sensory jeszcze nadają się do użytku. Jeśli dostrzeżemy, że czujnik się zawiesza lub nie działa prawidłowo to koniecznie powinniśmy go wymienić na nowy. Pamiętajmy, że inwestując w czujniki inwestujemy w nasze zdrowie oraz bezpieczeństwo.