Monitoring drgań to sposób na kontrolowanie pracy urządzeń mechanicznych. Jest to względnie łatwy i mało problematyczny sposób na prowadzenie nadzoru technicznego nad urządzeniami, który tym samym pozwala na wychwycenie ewentualnych usterek i wyeliminowanie ich na wczesnym etapie.
Zastosowanie monitoringu drgań – kiedy warto
Skoro już wiemy czym w zasadzie jest monitoring drgań pojawia się pytanie kiedy i w jakich sytuacjach warto stosować to rozwiązanie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem w przypadku większości maszyn produkcyjnych i nie tylko stosowanie tego narzędzia kontrolnego jest opłacalne. Wpływa bowiem ono pozytywnie nie tylko pozytywnie na sposób działania maszyny, co zapewnia wysokiej jakości wyroby, ale także wydłuża okres jej eksploatacji co pozwala zaoszczędzić zarówno na naprawach samego urządzenia jak i na przestojach w pracy, co generuje straty dla przedsiębiorstwa z racji braku realizacji zamówień. Niemniej warto zaznaczyć, że precyzyjny monitoring drgań to nie tylko rozwiązanie, które warto stosować w przypadku maszyn produkcyjnych, zaleca się go również w przepadku urządzeń wentylacyjnych klimatyzacyjnych oraz wielu innych. Pozwala on bowiem sparować nadzór nad ich pracą i sprawdzić czy nie emitują one zagrożenia dla ludzi. Jednocześnie sam monitoring i stosowane w jego obrębie mierniki nie są rozwiązaniami jakoś szczególne problematycznymi czy też kosztownymi, a co za tym idzie inwestycja w tego typu narzędzia kontrolne w wielu przypadkach jest zwyczajnie opłacalna dla firmy.
Zastosowanie monitoringu drgań w przypadku użytkowania zarówno bardziej złożonych, jak i prostszych maszyn jest w większości przypadków opłacalne dla firm, pozwala bowiem pełniej wykorzystać zasoby, którymi one dysponują. Niemniej warto zainwestować w dobrej jakości czujniki, które zagwarantują wiarygodne wyniki.